Svorníkové svařování s hrotovým zapalováním

Technika svorníkového svařování vysvětlená do detailu

Varianta 1 - se vzduchovou mezeriu Varianta
svá?ení s mezerou
2 - kontaktní průběh
svá?ení s kontaktem
svařování
průběh svorníkového svařování

Metoda svorníkového svařování s hrotovým zapalováním je vhodná pro svorníky s průměrem do cca 10 mm. Používají se svorníky s malým cylindrickým hrotem.
Jako zdroj proudu slouží kondenzátorová baterie. Špičkový proud může dosáhnout 10000 A; doba svařování je mezi 1 a 3 ms.

Kondenzátorová baterie je nabita na stanovené napětí. Všeobecně je mínusový pól spojen se svorníkem. Svorník je spojen se svou přesně dimenzovanou zapalovací špicí s výrobkem. Rychle stoupající proud prudce roztaví zapalovací špici a zapálí tím oblouk.
Svorník a výrobek jsou nataveny. S dopadem svorníku zhasne oblouk, tavné zóny se spojí a ztuhnou. Zbytková energie kondenzátoru se vybije ve zkratu. U svorníkového svařování s hrotovým zapalováním existují dvě varianty postupu. U svařování se vzduchovou mezerou může být svorník zrychlen na určitou rychlost. Skrz průběh zapalování je pohyb zpomalen.

U kontaktního svařování se svorník dotýká zapalovacím hrotem, pod tlakem pružiny, základního materiálu. Se zapojením proudu se roztaví zapalovací špice a zapálí oblouk. Svorník se přitiskne k výrobku a svaří se.
Jelikož oblouk akceleruje z klidového stavu, prodlužuje se doba sváření.

Velmi krátkodobý průběh svařování můžeme sledovat pomocí oscilogramu. Dnes dostupné měřící přístroje mohou průběh uložit a umožňují tím přesné posouzení průběhu.Metoda Svorníkové svařování s hrotovým zapalováním
Minimální tloušťka plechu t 1/10 d, min. 0,5 mm
Maximální průměr svorníku d při sváření v různých pozicích 8  ↓ (hliník všeobecně)
8  ← (hliník všeobecně)
8  ↑ (hliník všeobecně)
Vhodné povrchy¹) čistý kov, lehce naolejované, galvanicky pozinkované (u toho evtl. omezení průměru)
Nevhodné povrchy¹) pozinkování přes cca. 15 mm, organické nečistoty, elektricky izolující vrstvy (např.. eloxovaný hliník)
Běžná použití u tenkých plechů, obzvláště u nerezové oceli a hliníku s vysokými nároky na nepoškozenou viditelnou stranu

¹) Zde mohou být umístěny pouze obecné odkazy bez záruky. Podmíny musí mít v každém případě odzkoušeny. V zásadě stoupají nároky na čistotu s narůstající dobou svařování. Nejlepších výsledků je vždy dosaženo na čistých plochách.

MEDZINÁRODNÝ STROJÁRSKY VEĽTRH

23.-.26.5.2017

MSV 2017

Kontakt

Máte dotazy?

navázat kontakt

KÖCO Media Center

objevte naše specifické výrobní informace

Více

KÖCO Videa

Objevte naše produkty und výrobky!

Dozvědět se více