Svorníkové svařování s hrotovým zapalováním

Technika svorníkového svařování vysvětlená do detailu

Varianta 1 - se vzduchovou mezeriu Varianta
svá?ení s mezerou
2 - kontaktní průběh
svá?ení s kontaktem
svařování
průběh svorníkového svařování

Metoda svorníkového svařování s hrotovým zapalováním je vhodná pro svorníky s průměrem do cca 10 mm. Používají se svorníky s malým cylindrickým hrotem.
Jako zdroj proudu slouží kondenzátorová baterie. Špičkový proud může dosáhnout 10000 A; doba svařování je mezi 1 a 3 ms.

Kondenzátorová baterie je nabita na stanovené napětí. Všeobecně je mínusový pól spojen se svorníkem. Svorník je spojen se svou přesně dimenzovanou zapalovací špicí s výrobkem. Rychle stoupající proud prudce roztaví zapalovací špici a zapálí tím oblouk.
Svorník a výrobek jsou nataveny. S dopadem svorníku zhasne oblouk, tavné zóny se spojí a ztuhnou. Zbytková energie kondenzátoru se vybije ve zkratu. U svorníkového svařování s hrotovým zapalováním existují dvě varianty postupu. U svařování se vzduchovou mezerou může být svorník zrychlen na určitou rychlost. Skrz průběh zapalování je pohyb zpomalen.

U kontaktního svařování se svorník dotýká zapalovacím hrotem, pod tlakem pružiny, základního materiálu. Se zapojením proudu se roztaví zapalovací špice a zapálí oblouk. Svorník se přitiskne k výrobku a svaří se.
Jelikož oblouk akceleruje z klidového stavu, prodlužuje se doba sváření.

Velmi krátkodobý průběh svařování můžeme sledovat pomocí oscilogramu. Dnes dostupné měřící přístroje mohou průběh uložit a umožňují tím přesné posouzení průběhu.Metoda Svorníkové svařování s hrotovým zapalováním
Minimální tloušťka plechu t 1/10 d, min. 0,5 mm
Maximální průměr svorníku d při sváření v různých pozicích 8  ↓ (hliník všeobecně)
8  ← (hliník všeobecně)
8  ↑ (hliník všeobecně)
Vhodné povrchy¹) čistý kov, lehce naolejované, galvanicky pozinkované (u toho evtl. omezení průměru)
Nevhodné povrchy¹) pozinkování přes cca. 15 mm, organické nečistoty, elektricky izolující vrstvy (např.. eloxovaný hliník)
Běžná použití u tenkých plechů, obzvláště u nerezové oceli a hliníku s vysokými nároky na nepoškozenou viditelnou stranu

¹) Zde mohou být umístěny pouze obecné odkazy bez záruky. Podmíny musí mít v každém případě odzkoušeny. V zásadě stoupají nároky na čistotu s narůstající dobou svařování. Nejlepších výsledků je vždy dosaženo na čistých plochách.

Kontakt

Máte dotazy?

navázat kontakt

KÖCO Media Center

objevte naše specifické výrobní informace

Více

KÖCO Videa

Objevte naše produkty und výrobky!

Dozvědět se více